Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Suomen joukkue nuorten EM-kilpailuihin

Veikkausvinkit

 

Suomen joukkue nuorten EM-kilpailuihin


Suomen Urheiluliitto (SUL) on nimennyt 29 urheilijaa edustamaan Suomea yleisurheilun nuorten (22-v) EM-kilpailuissa Ostravassa 14.-17.7.2011.

Nuorten (22-v) Euroopan mestaruuskilpailut, Ostrava (CZE) 14.-17.7.2011

Suomen joukkue:
(urheilijan nimen perässä on hänen seuransa ja valintaan oikeuttava tuloksensa sekä suluissa ennätyksensä, mikäli se on tätä parempi)

M22,
110 m aj:

Joona-Ville Heinä Helsingfors IFK 13,89,
Jaakko Malmivirta Turun Urheiluliitto 14,35.

400 m aj:
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,54 (51,26 -10).

20 km kilpakävely:
Veli-Matti "Aku" Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1.29:54 (1.26:35 -09).

Pituus:
Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 774 (800 -10).

Kuula:
Henri Pakisjärvi Kuivasjärven Aura, Oulu 18,48,
Tomas Söderlund IF Raseborg 18,40.

Kiekko:
Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 55,32.

Moukari:
Kai Räsänen Pyhäselän Urheilijat, Joensuu 69,48.

Keihäs:
Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot, Kemi 75,39,
Sampo Lehtola Lapinlahden Veto 77,69,
Tuomas Saari Himangan Urheilijat, Kalajoki 72,97.
Varaedustaja: Tuomas Laaksonen Turun Urheiluliitto 72,86.

N22,
10 000 m:

Nina Chydenius Viipurin Urheilijat, Helsinki 35.43,57.

3000 m esteet:
Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 10.24,65 (9.45,50 -09).

100 m aj:
Laura Ahola Turun Urheiluliitto 13,77.

400 m aj:
Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 59,38.

20 km kilpakävely:
Mikaela Löfbacka Vasa Idrottsällskap 1:49.26.

Korkeus:
Maiju Mattila Liedon Parma 182 (185 -10),
Elina Smolander Lapuan Virkiä 182i.

3-loikka:
Essi Lindgren Oulun Pyrintö 13,07.

Kuula:
Katja Kantanen Viipurin Urheilijat, Helsinki 15,00i.

Kiekko:
Katri Hirvonen Joensuun Kataja 53,63,
Elina Mattila Turun Urheiluliitto 51,90 (52,89 -10).

Moukari:
Jonna Miettinen Maaningan Mahti 60,72,
Jenni Penttilä Kaustisen Pohjan-Veikot 62,67,
Johanna Salmela Kokkolan Veikot 63,82.

Keihäs:
Piia Pyykkinen Saarijärven Pullistus 51,86,
Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 57,06 (57,68 -09),
Sanni Utriainen Nokian Urheilijat 58,24.
Varaedustaja: Anni Taponen Janakkalan Jana 49,34 (50,13 -10).

Suomen Urheiluliiton tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle