Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Suomen joukkue Suomi-Ruotsi-maaotteluun

Veikkausvinkit

 

Suomen joukkue Suomi-Ruotsi-maaotteluun


Suomen Urheiluliitto (SUL) on nimennyt joukkueen edustamaan Suomea Suomi-Ruotsi-maaotteluun 9.-10.9.2011 Helsinkiin.

9.-10.9.2011 Helsinki, Suomi-Ruotsi-maaottelu

Suomen joukkue:
Miehet,
100 m:
Eero Haapala Jalasjärven Jalas 10,59,
Jarkko Ruostekivi Mietoisten Maununpojat Mynämäki 10,52 (10,34 -07),
Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 10,26.

200 m:
Hannu Ali-Huokuna Viipurin Urheilijat Helsinki 21,63 (21,32 -08),
Santeri Tukia Vilppulan Veikot 21,61,
Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 20,50.

400 m:
Gustav Klingstedt Helsingfors IFK 48,37 (47,93 -09),
Joni Ojala Kokemäen Kova-Väki 48,24,
Ville Wendelin Turun Urheiluliitto 47,84.

800 m:
Tommy Granlund IK Falken Pedersöre 1.47,68,
Rami Oravakangas Pyhäjärven Pohti 1.51,90 (1.48,97 -09),
Niclas Sandells IK Falken Pedersöre 1.47,64.

1500 m:
Jonas Hamm Lahden Ahkera 3.42,77 (3.39,93 -10),
Miro Laurila Karhulan Urheilijat Kotka 3.43,72,
Niclas Sandells IK Falken Pedersöre  3.41,16   (3.39,43 -10).

5000 m:
Jarkko Hamberg Sjundeå Idrottsförening 14.10,17,
Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.19,91,
Matti Räsänen Joensuun Kataja 13.44,46 (13.42,6h -10).

10 000 m:
Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat - (30.04,56 -08),
Matti Räsänen  Joensuun Kataja 28.25,29,
Jussi Utriainen Lahden Ahkera 29.32,20 (28.50,20 -03),.

110 m aj:
Joona-Ville Heinä Helsingfors IFK Helsinki 13,89,
Otto Kilpi Nokian Urheilijat 14,32 (14,04 -08),
Antti Korkealaakso Seinäjoen seudun Urheilijat 14,07 (13,83 -10).

400 m aj:
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,09,
Oskari Mörö Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja 50,80,
Panu Pasanen Vihdin Viesti 52,27 (52,25 -10).

3000 m ej:
Joonas Harjamäki Seinäjoen seudun Urheilijat 8.45,29 (8.35,75 -10),
Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.26,45 (8.10,67 -09),
Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.27,08.

Korkeus:
Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 233i,
Jussi Viita Tampereen Pyrintö 224i,
Henri Vitikainen Orimattilan Jymy 211.

Seiväs:
Jere Bergius Tampereen Pyrintö 560,
Eemeli Salomäki Someron Esa 560 (560 -09),
Mikael Westö IF Femman Mustasaari 542 (550 -08).

Pituus:
Tommi Evilä Tampereen Pyrintö 808 (822 -08),
Mikko Kivinen                             Lohtajan Veikot 789 (789 -09),
Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 804.

3-loikka:
Tomi Litendahl Viitasaaren Viesti 15,41,
Ville Mylläri Heinäveden Yleisurheilijat 15,57,
Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38  15,91 (16,24 -10).

Kuula:
Arsi Harju Perhon Kiri 18,48 (21,39 -00),
Henri Pakisjärvi Kuivasjärven Aura Oulu 18,48,
Tomas Söderlund IF Raseborg 18,40.

Kiekko:
Mikko Kyyrö Keravan Urheilijat 62,74 (64,14 -07),
Mika Loikkanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 57,10 (63,17 -07),
Jouni Walden  Ikaalisten Urheilijat 59,43 (60,49 -08).

Moukari:
Olli-Pekka Karjalainen Töysän Veto 76,60 (83,30 -04),
Tuomas Seppänen Porin Pyrintö 75,31,
David Söderberg IF VOM Vöyri 77,34 (78,83 -03).

Keihäs:
Jarkko Koski-Vähälä Ylivieskan Kuula 81,53 (84,12 -05),
Ari Mannio Lehtimäen Jyske Alajärvi 85,12 (85,70 -09),
Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 82,29 (87,33 -08).

10 000 m kilpakävely:
Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 40.39,64,
Heikki Kukkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 41.33,43 (41.05,0h -10),
Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 42.28,47.

4 x 100 m:
Eero Haapala Jalasjärven Jalas 10,59,
Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku 10,58,
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,54,
Jarkko Ruostekivi Mietoisten Maununpojat Mynämäki 10,52 (10,34 -07),
Jonatan Åstrand IF Kraft Närpiö 10,26.

4 x 400 m:
Gustav Klingstedt 48,37 Helsingfors IFK (47,93 -09)
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 48,17
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 47,63,
Oskari Mörö Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja 48,39,
Joni Ojala Kokemäen Kova-Väki 48,24,
Ville Wendelin Turun Urheiluliitto 47,84

100 m kelaus:
Tuomo Himanka,
Esa-Pekka Mattila,
Leo-Pekka Tähti.

800 m kelaus:
Henry Manni,
Esa-Pekka Mattila,
Leo-Pekka Tähti.

Naiset,
100 m:
Hanna-Maari Latvala Kokkolan Veikot 11,79,
Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,89 (11,89 -04),
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 11,93.

200 m:
Sari Eero Pellon Ponsi 24,02 (23,43 -07),
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 23,76,
Hanna-Maari Latvala Kokkolan Veikot 24,13.

400 m:
Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 55,32,
Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 55,61(54,84 -10),
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,76 (53,73 -10).

800 m:
Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 2.04,80,
Heidi Pappila Raision Kuula 2.06,26,
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.03,43 (2.02,99 -09).

1500 m:
Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 4.14,87,
Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot 4.20,96,
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.13,66.

5000 m:
Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden - (16.20,61 -10),
Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 16.12,0h (15.49,32 -04),
Meri Rantanen Nummen Kipinä Nummi-Pusula 16.31,94.

10 000 m:
Nina Chydenius Viipurin Urheilijat Helsinki 35.22,59,
Laura Markovaara Kenttäurheilijat -58 Vantaa - (34.28,05 -10),
Leena Puotinniemi IF Länken Kristiinankaupunki 34.37,48 (34.33,07 -10).

100 m aj:
Elisa Leinonen Kajaanin Kipinä 13,50,
Giia Lindström Esbo Idrottsförening 13,45,
Nooralotta Neziri Porin Yleisurheilu 13,30.

400 m aj:
Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 60,04 (59,64 -06),
Jenni Kivioja Iisalmen Visa 59,78,
Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 59,38.

3000 m ej:
Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 9.49,46 (9.45,50 -09),
Minna-Maria Kangas Oulun Pyrintö 10.15,84 (10.15,65 -10),
Janica Mäkelä Forssan Salama 9.59,99.

Korkeus:
Laura Rautanen Vilppulan Veikot 180 (181 -10),
Mari Sepänmaa Alavuden Urheilijat 180 (183i -10),
Elina Smolander Lapuan Virkiä 184,

Seiväs:
Emmi Manninen Viitasaaren Viesti 380,
Jatta Salmela Kokkolan Veikot 385 (390 -10),
Tiina Taavitsainen Helsingin Kisa-Veikot 400 (420 -08).

Pituus:
Tiia Mäki Turun Urheiluliitto 623,
Reeta Parkkonen Muuramen Yritys 604,
Noora Pesola Lahden Ahkera 618 (646 -08).

3-loikka:
Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,67,
Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap 13,25,
Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 13,67 (13,72 -09).

Kuula:
Suvi Helin Nokian Urheilijat 15.96,
Katja Kantanen Viipurin Urheilijat Helsinki 15.03,
Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 15.13 (15.28 -07).

Kiekko:
Katri Hirvonen Joensuun Kataja 53.63,
Tanja Komulainen Tampereen Pyrintö 57.10,
Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 57.30.

Moukari:
Merja Korpela Soinin Sisu 69.30 (69.56 -09),
Johanna  Salmela Kokkolan Veikot 63.82,
Sini Latvala Seinäjoen seudun Urheilijat 65.10 (69.16 -04).

Keihäs:
Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 54.47,
Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 58.72.
Sanni Utriainen Nokian Urheilijat 58.24,

5000 m kilpakävely:
Anne Halkivaha Oripään Vesa 23.20,04,
Karoliina Kaasalainen Nokian Urheilijat 22.48,34,
Henrika Parviainen Espoon Tapiot 24.07.

4x100 m:
Sari Eero Pellon Ponsi 11,85 (11,44 -07),
Hanna-Maari Latvala Kokkolan Veikot 11,79,
Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,89 (11,89 -04),
Maria Räsänen Kuopion NMKY 11,89,
Jasmin Showlah Helsingfors IFK 11,89.

4x400 m:
Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 55,95 (55,33 -09),
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 56,24,
Jonna Julin IF Nykarlebynejden 55,81,
Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 55,32,
Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 55,61 (54,84 -10),
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,76 (53,73 -10).

Suomen Urheiluliiton tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle