Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Suomen joukkue Pohjoismaiseen nelimaaotteluun ja mestaruuskilpailuun Växjöhön

Veikkausvinkit

 

Suomen joukkue Pohjoismaiseen nelimaaotteluun ja mestaruuskilpailuun Växjöhön


Suomen Urheiluliitto on valinnut 63 urheilijan joukkueen Pohjoismaiseen nelimaaotteluun ja mestaruuskilpailuun, jotka järjestetään lauantaina ja sunnuntaina 18.–19.8. Växjössä Ruotsissa.
 
VÄXJÖ (SWE) 18.-19.8.2012 Nordic Junior Championships

Suomen maajoukkue:
(Urheilijan ja seuran nimen jäljessä on mainittu vuoden paras tulos ja sen jälkeen sulkeissa ennätys, mikäli se on tätä parempi.)

Miehet:
100 m:
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera 10,72,
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,54 -11 (10,55).
 
200 m:
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 21,60,
Mikko Laiho Tampereen Pyrintö 22,05.
 
400 m:
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 47,88,
Juho Vanhala Harjavallan Jymy 48,76 -11 (48,98).

800 m:
Ville Lampinen  Kenttäurheilijat -58 Vantaa 1.52,05 -11 (1.52,17),
Robert Nummela  IF Sibbo Vargarna 1.51,71.
 
1500 m:
Juho Jumisko Lapin Lukko Rovaniemi 4.02,80,
Robert Nummela  IF Sibbo Vargarna 3.57,85.
 
5000 m:
Jaakko Piesanen  Saarijärven Pullistus 15.23,10 -11 (15.33,91),
Måns Vikström  Borgå Akilles 15.35,85.
 
110 m aj:
Jussi Kanervo  HIFK-friidrott Helsinki 13,61,
Ville Rajala  Alajärven Ankkurit 14,41.
 
400 m aj:
Juuso Hassi Oriveden Ponnistus 54,83 -11 (55,14),
Veli-Matti Takkinen Kuusamon Erä-Veikot 57,18.
 
3000 m esteet:
Ossi Hakulinen Espoon Tapiot 10.14,72,
Vesa Linnamaa Noormarkun Nopsa Pori 10.06,14.
 
Korkeus:
Vili Haara Kurikan Ryhti 196,
Samuli Sievi-Korte Viialan Valtti Akaa 202.

Seiväs:
Teemu Hyytiä Laitilan Jyske 480,
Viktor Östman Vasa Idrottssällskap 516.

Pituus:
Jarmo Kaleva Teuvan Rivakka 728 -11 (704),
Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 751.

Kolmiloikka:
Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 Vantaa 15,09,
Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 15,45.

Kuula:
Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku 20,31,
Matti Sivonen Kuivasjärven Aura Oulu 18,75.

Kiekko:
Kalle Kivioja Nokian Urheilijat 54,77,
Olli-Pekka Korhonen Kaavin Kaiku 53,48.

Moukari:
Ilmari Lahtinen Noormarkun Nopsa Pori 75,26,
Juho Saarikoski Noormarkun Nopsa Pori 74,89.

Keihäs:
Joni Karvinen Ylöjärven Urheilijat 71,96,
Toni Kuusela Vimpelin Veto 67,37.

5000m kävely:
Juuso Joukas Yläneen Kiri 24.20,42 -10,
Elmo Koivunen Esbo Idrottsförening 23.41,5h -11 (22.52,50i).

4x100 m:
Jussi Kanervo HIFK-friidrott Helsinki 10,78 -11 (10,95),
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 10,95 -11 (11,00),
Mikko Laiho Tampereen Pyrintö 10,91,
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera 10,72,
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,54 -11 (10,55).

4x400 m:
Juuso Hassi Oriveden Ponnistus 49,33 -11 (49,69),
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 47,88,
Mikko Laiho Tampereen Pyrintö 49,83,
Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa 48,76 -11 (48,78),
Matias Linkoaho Helsingin Kisa-Veikot 49,71 -11 (50,09).
Juho Vanhala Harjavallan Jymy 48,76 -11 (48,98),
 
Naiset:
100 m:
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 12,08,
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,28.

200 m:
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 23,76 -11 (23,88),
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 23,91 -11 (24,02).
 
400 m:
Saara Raitis Turun Urheiluliitto 57,82,
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,44.
 
800 m:
Annika Harri Helsingin Kisa-Veikot 2.14,08.
Anette Haukilahti Lapin Lukko Rovaniemi 2.09,26 -09 (2.12,39i 2.15,72),
 
1500 m:
Vilma Laitinen Turun Urheiluliitto 4.36,71,
Meri Rantanen Nummen Kipinä Nummi-Pusula 4.27,92 -11 (4.33,30).

3000 m:
Oona Kettunen Karhulan Katajaiset Kotka 9.35,97,
Meri Rantanen Nummen Kipinä Nummi-Pusula 9.23,68 -11 (9.45,34).
 
100 m aj:
Jonna Berghem Hangö Idrottsklubb 13,56,
Oona Hujanen Helsingin Kisa-Veikot 14,00.
 
400 m aj:
Oona Hujanen Helsingin Kisa-Veikot 59,88,
Laura Räsänen Espoon Tapiot 62,05.

2000 m esteet:
Oona Kettunen Karhulan Katajaiset Kotka 6.34,71 -11 (6.46,84),
Sofie Lövdahl Vasa Idrottssällskap 6.55,61.

Korkeus:
Sini Lällä Oriveden Ponnistus 179,
Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 174.

Seiväs:
Erica Hjerpe IF Femman Mustasaari 390,
Milla Mikkanen Kuopion Reipas 375 -11 (340).

Pituus:
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 599 -10 (594),
Henna Palosaari Oulun Pyrintö 580.

Kolmiloikka:
Salli Kokkinen Oulun Pyrintö 12,24,
Henna Palosaari Oulun Pyrintö 12,16.

Kuula:
Hanne Kantanen Viipurin Urheilijat Helsinki 13,72,
Minna-Marjatta Liimatainen Alajärven Ankkurit 14,36.

Kiekko:
Heini Järventausta Lempäälän Kisa 45,90 -11 (45,38),
Isabelle Nygårds IF Kraft Närpiö 47,74.

Moukari:
Erica Riento Nurmijärven Yleisurheilu 57,90,
Heli Rinnekari Nurmijärven Yleisurheilu 61,37.

Keihäs:
Meri Rautamies Vehkalahden Veikot Hamina 47,06,
Henna Takkinen Piikkiön Kehitys Kaarina 48,63.

3000 m kävely:
Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet 15.04,85 -11,
Annika Norrman Esbo Idrottsförening 14.49,36 -11 (14.53,33).

4 x 100 m:
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 12,08,
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,28,
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 11,84,
Milja Thureson Turun Toverit 12,03.
 
4 x 400 m:
Annika Harri Helsingin Kisa-Veikot 57,44,
Oona Hujanen Helsingin Kisa-Veikot 57,47,
Saara Raitis Turun Urheiluliitto 57,82,
Laura Räsänen Espoon Tapiot 59,66 -11 (62,98).

UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle