Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Suomen MM-juna jatkaa raiteillaan voitolla Unkarista. Uusi pelaaja Leijonien kisaryhmään!

Suomen MM-juna jatkaa raiteillaan voitolla Unkarista. Uusi pelaaja Leijonien kisaryhmään!

 

1. Erä

Ensimmäinen erä jatkoi samaa kaavaa kuin Suomen ja Saksan välinen ottelu, eli Suomi pitää kiekkoa ja hallitsee peliä. Erässä ei tullut maaleja, eikä yhtään jäähyä. Unkarilla ei ollut paikkoja juuri ollenkaan ja heidän hyökkäyspelinsä loisti poissaolollaan. Suomi sen sijaan sai erinomaisia paikkoja, kun ensiksi puolustaja Ville Heinola oli läpiajossa, mutta laukoi ohi ja hetken kuluttua saman kohtalon koki hyökkääjä Waltteri Merelä. Suomen laukaukset menivät suurimmaksi osaksi joko torjunnasta yli tai suoraan yli maalista. Peli- ja liikenopeus olivat selvästi Suomen puolella, mutta Unkari puolusti todella tiiviisti koko erän ajan. Leijonien kolmoskentästä Janne Kuokkanen oli jälleen Saksa-ottelun tapaan todella näkyvä hahmo hyökkäyspäässä. Laukauksia Suomi sai kahdeksan ja Unkari viisi. Unkarin laukaukset tulivat toki pääasiassa viivaheitoista.

 

2. Erä

Toinen erä sai Suomen osalta salama-alun, sillä vajaa minuutin pelin jälkeen Heinola laukoo viivasta erinomaisen Sakari Mannisen maskin lävitse kiekon maaliin. Syöttöpisteet maalista keräsivät Urho Vaakanainen ja Jesse Puljujärvi. Parisen minuuttia myöhemmin ajassa 23:16 Suomi iski toisen maalinsa, tällä kertaa maalin tekijänä Jesse Puljujärvi, kisojen toisellaan. Maali syntyi Heinolan avattua kiekon Aleksander Barkoville, joka kikkaili itsensä vetopaikalle, jonka jälkeen Puljujärvi iskee riparin sisään.

 

Unkarilla oli kaksi hyvää maalipaikkaa, joista se käytti toisen kaventaakseen tuloksen 1-2:een. Unkarin nopeasta hyökkäyksestä Porin Ässien hyökkääjä Balazs Sebök puttaa kiekon tyhjiin Bence Horváthin ja István Terbócsin esityön jälkeen. Suomi ei maalista lannistunut, vaan hieman vajaa neljä minuuttia ennen erän loppua Suomen melkein kahden minuutin hyökkäyspään vaihto päättyi Leijonien kolmanteen maaliin. Henri Jokiharjun ja Aatu Rädyn syöttöjen jälkeen Janne Kuokkanen toimitti kiekon viivalta maaliin. Maalin edessä erinomaista maskia teki kisojen avausottelussaan pelaava Eemil Erholtz. Erä mentiin pääosin Suomen hallinnassa. Toiseen erään Suomi sai peräti 19 laukausta ja vastaavasti Unkari laukoi viisi kertaa, kuten ensimmäisessäkin erässä.

 

3. Erä

Kolmas erä jatkaa samaa tuttua kaavaa, eli Suomi vie ja Unkari puolustaa. Ajassa 42:17 Unkarin puolustaja Roland Kiss syyllistyy suoranaiseen tilastokummajaiseen, kun hän ottaa samasta tilanteesta kampitus- ja huitomisjäähyt. Suomelle siis neljä minuuttia ylivoimaa. Maalin tekemiseen ei kuitenkaan tarvita kuin parisenkymmentä sekuntia, jolloin Jesse Puljujärvi iskee ottelun toisensa Heinolan ja Barkovin syötöistä. Puljujärvi on jälleen maalin edessä ja lyö riparikiekon sisään, peli Suomelle 1-4. Suomi saa otteluun vielä yhden ylivoiman, mutta ei onnistu hyödyntämään tätä. Kolmannessa erässä Unkari ei saanut yhtään laukausta maalia kohti, Suomi sen sijaan sai kuusi.

 

Yhteenveto:

Unkari kotijoukkueena onnistui pitämään tuloksen maltillisena, häviten ainoastaan lukemin 1-4. Punapaidat eivät saaneet missään vaiheessa peliä kontrollia pidemmäksi aikaa itselleen, vaan tyytyivät tiiviiseen puolustuspeliin. Unkarin ainoan maalin tekijä Balazs Sebök valittiin myös joukkueen parhaaksi pelaajaksi. Syötöt maalin saivat Bence Horváth ja István Terbócs. Maalilla Adam Vay torjui 28/32 vedosta torjuntaprosentilla 87,5. Ehjä esitys altavastaajajoukkueelta.

 

Suomi hallitsi jälleen peliä, eikä Leijonien tarvinnut tehdä sirkustemppuja maalien eteen. Leijonat eivät myöskään ottaneet jäähyminuutteja ottelun aikana. Suomelta tehopisteitä tekivät Jesse Puljujärvi (2+1), Ville Heinola (1+1), Aleksander Barkov (0+2), Janne Kuokkanen (1+0), Aatu Räty (0+1), Henri Jokiharju (0+1), Urho Vaakanainen (0+1) ja Sakari Manninen (0+1). Leijonilla oli paikkoja tehdä enemmänkin maaleja, mutta kiekot kolisivat maalirautoihin useasti. Tolppien välissä Joonas Korpisalo torjui 9/10 vedosta prosentilla 90,0. Suomelta parhaaksi pelaajaksi valittiin eniten pisteitä tehnyt Jesse Puljujärvi.

 

Ottelun jälkeen Leijonat vahvistivat Anaheim Ducksin hyökkääjän Mikael Granlundin liittyvän joukkueen vahvuuteen. Granlund viimeisteli NHL:n puolella 58 ottelussa tehot 19+22=41 ja pudotuspeleissä 12 otteluun tehot 5+5=10. Granlundin joukkue Anaheim Ducks putosi NHL:n pudotuspeleistä torstain ja perjantain välisenä yönä.

 

UrheiluSuomen kolme tähteä:

3. Tähti: Janne Kuokkanen

2. Tähti: Ville Heinola

1. Tähti: Jesse Puljujärvi


Justus Saha / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle