Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS:llä edessään tuplaurakka - perjantaina M-Team, lauantaina NST

 

TPS:llä edessään tuplaurakka - perjantaina M-Team, lauantaina NST


TPS urakoi tulevana viikonloppuna, kun se pelaa 24 tunnin sisään kaksi tärkeää liigaottelua. Vastaansa TPS saa kaksi tämän kauden sarjanousijaa, M-Teamin ja NST:n.

TPS-M-Team pe klo 18.30, Caribia

M-Team ei ole TPS:lle täysin tuntematon vastustaja. Joukkueet kohtasivat toisensa kahteen otteeseen syksyn harjoitusottelukaudella. Kotonaan TPS oli elokuun lopussa parempi luvuin 9-4, vieraissa mentiin numerollisesti tiukemmissa merkeissä TPS:n voittaessa 4-2.

M-Teamin alkukausi on ollut sarjanousijalle tuttuun tapaan odotetun haastava, mutta ensimmäiset pisteet on jo napattu, sillä joukkue kaatoi Josban vieraissa jatkoajalla. M-Team on toistaiseksi tehnyt liigassa vähiten maaleja ja päästänyt eniten, mutta TPS-valmentaja Perttu Kytöhonka ottaa joukkueen vakavasti.

- M-Team on jo selvästi petrannut harjoitusotteluihin nähden. Joukkue on kärsinyt turhan paljon kaikesta ylimääräisestä - on tullut avainpelaajien loukkaantumisia ja valmentajakin on jo ehtinyt vaihtua. Sarjanousijalla olisi ihan riittävästi hommia muutenkin. Nyt joukkue on kuitenkin saanut tilanteen rauhoitettua ja tämä varmasti näkyy otteissa.

- M-Team on ilahduttavasti pyrkinyt pelaamaan tätä peliä, eikä se ole lähtenyt pelkästään selviytymään tähän sarjaan. Joukkue pyrkii olemaan aktiivinen pallolla ja ilman. Tähän saakka se on myös maksanut varmasti maaleja omiin, mutta palkinto tulee varmasti, Kytöhonka painottaa.

TPS:llä on takanaan kolme erilaista tappiopeliä. Josba-kamppailua TPS vei mielin määrin, mutta ei kyennyt murtamaan joensuulaisten puolustusmuuria. Oilers-ottelu oli voimakkaan kaksijakoinen. TPS dominoi avauserää täysin, pelasi vielä toisen erän kohtuullisesti häviten sen kuitenkin neljällä maalilla ja viimeisessä peli ei enää kulkenut. SPV sen sijaan oli selvästi parempi. Kytöhongan mukaan voitonnälkä on joukkueessa maksimaalinen.

- Ihan selvä juttu, että tässä halutaan palata voittojen tielle. Emme ole vielä kotiyleisölle kyenneet näyttämään parasta osaamistamme kuin ajoittain. Seuraavaa kotimatsia saadaan odottaa vajaa kuukauden, joten nyt halutaan antaa kotiyleisölle näyte siitä mitä tällä hetkellä osaamme.

NST-TPS la klo 17.00, Lappeenranta

Kauaa ei TPS ehdi M-Team -kamppailusta palautumaan, sillä seuraava kamppailu pelataan heti lauantaina Lappeenrannassa. NST nousi niinikään viime kauden päätteeksi takaisin Salibandyliigaan, mutta joukkueen lähtökohdat liigakauteen ovat täysin erilaiset kuin M-Teamillä. Siinä missä M-Teamin kokoonpanosta ei hirvittävää kokemusta liigaympyröistä löydy, NST:ltä sitä löytyy erittäin vahvasti. Joukkue sai kovia paluumuuttajia tälle kaudelle tepsiläisillekin tutun Janne Louhelaisen johdolla, joten tavoitteet Lappeenrannassa on asetettu pudotuspeleihin.

NST:n alkukausi on sekin tuottanut toistaiseksi kaksi pistettä. Joukkue on kuitenkin esiintynyt erittäin ennakkoluulottomasti ja tappiot ovat olleet erittäin niukkoja. NST on perinteisesti ollut äärimmäisen työteliäs joukkue, joka ei anna mitään ilmaiseksi ja samaa on tarjolla lauantainakin. TPS:n pitää nollata M-Team -peli nopeasti, sillä nälkäinen lappeenrantalaisryhmä halajaa palavasti lisäpisteitä jotta pudotuspeliviiva ei karkaa heti alkukaudesta liian kauaksi.

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Antti Suoraniemi SaiPaan

Antti Suoraniemi SaiPaan

Hämeenlinnasta lähtöisin oleva Antti Suoraniemi siirtyy SaiPaan vuoden mittaisella sopimuksella.

Lue lisää
SaiPalle kaksi sopimusta

SaiPalle kaksi sopimusta

Lappeenrantalaisjoukkueen takalinjoilla jatkavat Mika Hietamäki ja Santeri Niemeläinen.

Lue lisää
Sveitsiläispuolustaja siirtyy SaiPaan

Sveitsiläispuolustaja siirtyy SaiPaan

SaiPa on tehnyt yksivuotisen sopimuksen sveitsiläinen Fabian Steigerin kanssa. Steiger on joukkueen vahvuudessa heti elokuun alusta lähtien.

Lue lisää
SaiPa solmi kaksi jatkosopimusta

SaiPa solmi kaksi jatkosopimusta

Emma Kaila ja Saana Karilahti ovat kirjoittaneet vuoden mittaiset sopimukset SaiPa Salibandyn kanssa. Molemmat pelasivat viime kauden NST:n riveissä.

Lue lisää
Venäjän maajoukkuepelaaja SaiPa-paitaan

Venäjän maajoukkuepelaaja SaiPa-paitaan

SaiPa on solminut sopimuksen viime kaudella PoNoVoa edustaneen ja Venäjän maajoukkueessa esiintyvän Aleksandr Avtushenkon kanssa.

Lue lisää
Möykkyset SaiPan riveihin

Möykkyset SaiPan riveihin

Oskari Möykkynen ja Onni Möykkynen, jatkavat uraansa SaiPa Salibandyn riveissä.

Lue lisää