SaiPalle kaksi uutta hyökkääjää
SaiPalle kaksi uutta hyökkääjää
SaiPa on solminut sopimuksen kahden uuden hyökkääjän kanssa. Lappeenrantalaisten riveihin siirtyvät Emil Kuusla Jokereista ja Patrik Siikanen JYPistä.
Hyökkääjä Emil Kuusla SaiPaan
SaiPa on tehnyt tulevaa kautta koskevan sopimuksen 20-vuotiaan hyökkääjä Emil Kuuslan kanssa.
Laitahyökkääjänä pelaava Kuusla (175 cm, 76 kg) on aiemmin pelannut kasvattajaseuransa Jokereiden riveissä sekä edustanut Suomen nuorisomaajoukkueita. Viime kaudella hän keräsi Mestiksessä 21 runkosarjan ottelussa tehopisteet 6+11=17 sekä kahdessatoista Playoffs-ottelussa tehot 2+3=5.
SaiPan urheilujohtaja Harri Aho kommentoi sopimusta seuraavasti:
– Emil tuo varmasti joukkueeseemme hyvän, energisen lisän. Hän on kehittynyt hyvin viime vuosina ja uskon, että hänellä on paljon potentiaalia lunastettavanaan Liiga-tasolla.
Kuusla liittyy joukkueen harjoitusvahvuuteen välittömästi toukokuun tauon päätteeksi ja on mukana valmistautumisessa tulevaan kauteen.
Hyökkääjä Patrik Siikanen SaiPaan
SaiPa on solminut kahden vuoden sopimuksen Patrik Siikasen kanssa. Siikanen siirtyy SaiPaan JYPistä.
25-vuotias Siikanen (186 cm / 92 kg) on espoolaisen kiekkoilun kasvatti. Espoon Palloseuran ja Bluesin juniorivuosien jälkeen tie vei Jyväskylään vuonna 2019. JYPin riveissä Siikanen on pelannut edelliset kuusi kautta.
Liiga-otteluita Siikasella on kasassa 189, joissa hän on tehnyt pisteet 24+27=51. Pisteiden valossa Siikasen paras kausi oli kulunut kausi, kun 35 ottelussa syntyi tehopisteet 10+7=17.
SaiPan urheilujohtaja Harri Aho on tyytyväinen kaksivuotiseen sopimukseen ja uskoo, että Patrik tuo monipuolisuudellaan erinomaisen vahvistuksen joukkueeseen.
Lähde: saipa.fi
Takaisin edelliselle sivulle