Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kiisto saapuu Raumalle haastamaan Iirot

 

Kiisto saapuu Raumalle haastamaan Iirot


Antti Horjanheimosta on kasvanut takuuvarma suorittaja Iirojen puolustuksen laidalle. Näkeekö Horjiksen kauden avausosuma päivänvalon maanantaina? Iirot- Kiisto kello 18.30 Äijänsuolla.

Pallo-Iirot voitti iloisen fiiliksen takaisin pukukoppiinsa ryöstämällä viime keskiviikkona Porista kolme pistettä rakkaalta viholliselta FC Jazzilta. Yksi pukukopin iloisista veikoista on jo pitemmän aikaa ollut Antti Horjanheimo, joka on noussut kahtena viime kautena Pasi Lehtosen valmennuksessa puolustuslinjan oikean laidan herraksi.

Horjanheimon oikealla laidalla on enemmän junamaista jyskytystä kuin VR:n asemilla. Tuttavallisesti Horjikseksi taipuva 22-vuotias puolustaja on karistanut selvästi fyysisestä preensesistään muutaman teinikilon ja vakuuttanut valmentajan ja joukkuetoverinsa väsymättömällä työmoraalillaan. Luonnonlapsimaisella asenteella varustetulla Horjiksella riittää lisäksi taitoa yllättäviin ratkaisuihin, joten hän ei jää pelkäksi viivoja sahaavaksi veturiksi.

- Tottakai se rauhoittaa mieltä, kun pelejä on kertynyt vyölle ja kokemusta niiden mukana. Mutta nälkä kasvaa syödessä. Nyt on aika ruveta saamaan niitä keskityksiä pikkuhiljaa enemmän kaverien lapikkaisiin ja otsalohkoihin, Horjis ruoskii.

Kiiston puolustuspeli on karmeaa
 
Maanantaina Äijänsuolle saapuvaa vaasalaista FC Kiistoa vastaan Horjanheimo haaveilee myös jo pikkuhiljaa upottavansa nahkakuulaa pömpeliinkin.

- Puolustusvelvoitteet tulevat tietysti ensin, mutta kyllä mua joku seireeni siellä hyökkäyspäässäkin koko ajan kutsuu. Olisi mukava jos joku kerta sen nousun päätteeksi onnistuisi saattelemaan niin sanotusti telkän pönttöön, Horjanheimo jatkaa.

Kiistoa vastaan Horjanheimolle saattaa sarjataulukon perusteella aueta mahdollisuuskin maalintekoon, sillä vaasalaisjoukkueen alkukausi on ollut vaikea. Pistepussin pohjalla lymyilee vasta yksi ainokainen pojo, vaikka joukkue on pelannut jo viisi ottelua.

Viime kaudella Kakkosessa C-lohkon keskikastiin sijoittuneen joukkueen puolustus on vuotanut kuin vesiastina käytetettävä sihvilä ja Kiistoa on päästänyt muikeat 19 maalia. Teemu Parpala ei ole onnistunut korvaamaan luukulla VPS:ään siirtynyttä viime kaudella maalipuiden välissä loistanutta Juuso Kevaria.

Paluu pallon herraksi
 
Keltapaidat heräilevät kuitenkin kauden vanhetessa lähemmäs tasoaan ja loitommas putoamistaistosta. Pelaajamateriaali ei ole nähtyjen tulosten kaltaisen surkea. Kiiston keskikentällä peliä peliä pyörittelee Jarossa liigapelien vauhtiin marinoitunut Markus Kronholm.

- Kauheasti ei ainakaan itsellä ole tietoa Kiistosta, mutta ei se scouttaus mun hommaa olekkaan. Painan taas toivottavasti niska kyyryssä ysikymppisen ja Pantse saa keitellä ne käärmeliemet, millä Kiisto kaatuu, Horjanheimo pyörittelee.

Ne käärmeliemet ovat todennäköisesti paluu tuttuun palloa hallitsevaan ja yleisöystävälliseen keitokseen FC Jazzia vastaan nähdyn torjuntavoiton jälkeen.

Iirojen tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Pallo-Iirot ry - logo

Pallo-Iirot - 2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2012

Ottelut kaudella 2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



VPS kiinnitti Joonas Lakkamäen

VPS kiinnitti Joonas Lakkamäen

Vaasan Palloseura on kiinnittänyt Joonas Lakkamäen kaudelle 2025. Sopimus pitää sisältää option kaudesta 2026. Lakkamäki on 22-vuotias oikea puolustaja, joka pystyy pelaamaan monipuolisesti puolustuslinjassa.

Lue lisää
Tristan Dekker VPS:n riveihin

Tristan Dekker VPS:n riveihin

Palloseura on solminut hollantilaisen Tristan Dekkerin kanssa pelaajasopimuksen kaudesta 2025. Sopimus sisältää myös option kaudesta 2026.

Lue lisää
Vaasan Palloseura vapauttaa Janne Lindbergin tehtävästään välittömästi

Vaasan Palloseura vapauttaa Janne Lindbergin tehtävästään välittömästi

Vaasan Palloseura on vapauttanut Janne Lindbergin tehtävästään. Lindbergin tehtävät VPS Oy:ssä ja VPS Junioreissa päättyvät välittömästi.

Lue lisää
VPS sopimukseen Kalle Multasen kanssa

VPS sopimukseen Kalle Multasen kanssa

Vaasan Palloseura ja Kalle Multanen ovat solmineet pelaajasopimuksen. Hyökkääjän sopimus on kaksivuotinen.

Lue lisää
VPS sopimuksiin Aleksi Pahkasalon ja Arttu Nuutisen kanssa

VPS sopimuksiin Aleksi Pahkasalon ja Arttu Nuutisen kanssa

Hyökkääjä Aleksi Pahkasalo, 28 vuotta, siirtyy Vaasan Palloseuraan kahden vuoden mittaisella pelaajasopimuksella. Myös viime kauden Vepsussa palannut Arttu Nuutinen on solminut VPS:n kanssa yhden vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Lue lisää
Näin pelataan kausi 2020 Miesten Ykkösessä ja Kakkosessa sekä Naisten Ykkösessä

Näin pelataan kausi 2020 Miesten Ykkösessä ja Kakkosessa sekä Naisten Ykkösessä

Valtakunnallisista jalkapallosarjoista Veikkausliigan ja Kansallisen Liigan kauden 2020 aloitus ja pelitapa ovat olleet selvillä jo jonkin aikaa ja nyt myös Miesten Ykkösen ja Kakkosen sekä Naisten Ykkösen osalta asioissa on päästy ratkaisuun.

Lue lisää