Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Josba lauantaina Kooveen vieraaksi

 

Josba lauantaina Kooveen vieraaksi


Kooveen miesten edustusjoukkue pelaa kauden ensimmäisen kotiottelunsa lauantaina Kaukajärvellä. Salibandyliigaa on nyt pelattu viikon ajan ja Kooveella on toistaiseksi kasassa voitto ja tappio. Vastaan asettuva Josba on esiintynyt vasta kertaalleen ja hävisi avausottelunsa karusti 0-7.

Vierasjoukkueen kaudesta on povattu vaikeata ja se ei ole ihme, kun miettii kuinka suuria menetyksiä joukkue koki kesän aikana. Kaiken kaikkiaan nykyjoukkue on keski-iältään hyvin nuori ja kokematonkin. Kuitenkin liikkeeltään alati vaarallinen joukkue. Josba kuuluu liigassa siihen kategoriaan, joka pyrkii mahdollisimman aktiiviseen pelitapaan eikä joukkuetta voidamissään nimessä  aliarvioida. Kauden alku voi olla kangertelevaa, mutta Josballa on ollut tapana parantaa otteitaan kauden mittaan.

Josban maalilla aloittanee Mikko Kähkönen. Puolustuksen tukipilareina toimivat Tomi Lautanen, Juhana Särkelä ja Iikka Voutilainen. Joukkueen hyökkäyspää on melko nuori, mutta löytyy joukosta muutama kokeneempikin "sarjajyrä". Tatu Eronen on ollut viime vuosina yksi liigan vaarallisimmista hyökkääjistä. Jyri Perokorpikin tulee ottaa kiinni erityisen tarkasti. Joukkuetta valmentaa vanha kettu Antti Ruokonen.

-Josballa on tälläkin kaudella erittäin aktiivinen pelitapa. Ensimmäisessä ottelussa joukkue meni liian syvälle päätyyn. Täytyy olla hereillä, koska joukkue kääntää peliä hyvin. Eronen on yksi liigan vaarallisimpia sektori-pelaajia tällä hetkellä, kommentoi Kooveen päävalmentaja Arto Riihimäki vierasjoukkueen nykytilaa.

Kotivoitto tekisi erittäin hyvää

Kooveen kausi on lähtenyt pelillisesti varsin hyvin käyntiin, vaikka ennen kautta koettiin suuriakin mullistuksia. Joukkueella on ollut mustatkin hetkensä ensimmäisissä otteluissa, mutta kokonaiskuva on ollut iloisen hyökkäysvetoinen. Toki pieniä viilauksia joudutaan tekemään koko ajan kauden mittaan.  Positiivista on ollut kahdessa ensimmäisessä pelissä laaja onnistujien kirjo. Lisäksi se, että joukkue ei ole kummassakaan alkukauden pelissä lopettanut pelaamista liian aikaisin, vaan taistellut täydellä höyryllä aina loppuun asti. Pitkällä kaudella tämä on joukkueelle tärkeä ase.

Maalilla aloittanee Olli Tuomarla, ellei mitään ihmeellisiä loukkaantumisia satu. Puolustuksessa ensimmäisten otteluiden vahvin nimi on ollut järkälemäinen Tapio Kinnunen. Mikko Stenfors on myös aloittanut vakuuttavasti. Hyökkäyspäässä uudet Aapo Mutanen, Eemeli Salin ja Paul Kotilainen ovat saaneet juonen päästä kiinni. Miro Lehtinen avasi kauden pistetilinsä ja taitavalta nuorelta voidaan odottaa enemmänkin kauden vanhetessa. Kaikkiaan palikat ovat lähtökohtaisesti varsin kohdallaan, jos suurempia möhläyksiä ei satu.

-Hyvillä fiiliksillä lähdetään. Pelit paranee kyllä kauden mittaan. Tässä nyt halutaan alkuun koittaa kaikenlaista. Meillä on kuitenkin tasaisen hyvä nippu pelaajia. Lauantaina saadaan mitä todennäköisimmin kaikki jalkeille, kommentoi Riihimäki oman joukkueensa nykytilaa.

Koovee viettää lauantaina myös Koovee-päivää, joka alkaa jo kello 13 lauantaina. Spiral-hallilla on erinäistä ohjelmaa päivän mittaan ja ilta huipentuu klo 19 alkavaan Koovee-Josba-otteluun. Tervetuloa!

Kooveen tiedottteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Josban Divarimiehistöön kolme uutta pelaajaa

Josban Divarimiehistöön kolme uutta pelaajaa

Josba leireili kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna Joensuussa 30 pelaajan ja kuuden valmentajan voimin.

Lue lisää
Jesset jatkat Josbassa – edarille kuusi uutta sopimusta

Jesset jatkat Josbassa – edarille kuusi uutta sopimusta

Josban miesten ensi kauden divarijoukkue on täydentynyt kuudella pelaajalla. Seuran edustusjoukkue on tehnyt sopimukset nyt kaikkiaan 23 pelaajan kanssa.

Lue lisää
Josban runko kasassa

Josban runko kasassa

Josban miesten edustusjoukkueen runko säilyy hyvin kasassa. Seura on tehnyt jo 17 pelaajasopimusta, joista 13 pelaajaa on vanhoja tuttuja ja neljä uutta pelaajaa.

Lue lisää
Santeri Raatarila Josban päävalmentajaksi

Santeri Raatarila Josban päävalmentajaksi

Josban edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi on valittu liikuntaneuvoja Santeri Raatarila.

Lue lisää
Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaajaksi on valittu yleisöäänestyksellä SPV:n hyökkääjä Jari Hankkio.

Lue lisää
Hynynen, Lakkala ja Lastikka kuukauden pelaajat

Hynynen, Lakkala ja Lastikka kuukauden pelaajat

Salibandyn tammikuun pelaajat ovat Salibandyliigassa Happeen hyökkääjä Veli-Matti Hynynen, Naisten Salibandyliigassa Classicin maalivahti Kreeta Lakkala ja Divarissa Steelersin hyökkääjä Ville Lastikka.

Lue lisää