Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

FBT:lle maukas voitto Josbasta, katso ottelun kuvat

 

FBT:lle maukas voitto Josbasta, katso ottelun kuvat


FBT Pori kohtasi sunnuntaina hyvin kautensa avanneen Josban vieraskentällä. Viidestä ottelusta kuusi pistettä napannut Josba joutui kuitenkin toteamaan porilaiset paremmikseen. FBT karkasi ottelun toisessa erässä parin maalin karkumatkalle, ja joukkueen tiivistynyt puolustuspeli jätti kotijoukkueen ilman maaleja päätöserässä. Kaksi sarjapistettä matkasivat Poriin lukemin 2-5 (0-1, 2-3, 0-1).

FBT aloitti ottelussa maalinteon, kun Miikka Läntinen iski Rami Prokin esityöstä pallon ohi Mikko Kähkösen. Josba sai oivan paikan tasoitukselle erän loppupuolella, kun Mikko Niiva pääsi ampumaan rankkaria. Yritys kuitenkin epäonnistui.

Toisessa erässä maaleja iskettiin vuorotahtiin. Josba tasoitti Juhana Särkelän voimin, mutta FBT:n Tero Saaristo kuittasi erän puolivälissä. Perttu Puska nosti isännät jälleen tasoihin, mutta vain 21 sekunnin päästä Juho Miilunpalo iski takaisin. Kun Saaristo viimeisteli illan toisensa, erätauolle mentiin 2-4 -tilanteessa.

Kolmannessa erässä kotijoukkueen kirimatka venyi kolmeen osumaan, kun pallo meni omaan maaliin heti ensimmäisellä peliminuutilla. Josba ei toipunut takaiskusta enää erän aikana, ja FBT Porin kauden toinen voitto kirjattiin lukemin 2-5.

Katso ottelun kuvagalleria

FBT Porin tiedotteesta / UrheiluPori


Takaisin edelliselle sivulle


FBT Pori - logo

FBT Pori - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Josban Divarimiehistöön kolme uutta pelaajaa

Josban Divarimiehistöön kolme uutta pelaajaa

Josba leireili kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna Joensuussa 30 pelaajan ja kuuden valmentajan voimin.

Lue lisää
Jesset jatkat Josbassa – edarille kuusi uutta sopimusta

Jesset jatkat Josbassa – edarille kuusi uutta sopimusta

Josban miesten ensi kauden divarijoukkue on täydentynyt kuudella pelaajalla. Seuran edustusjoukkue on tehnyt sopimukset nyt kaikkiaan 23 pelaajan kanssa.

Lue lisää
Josban runko kasassa

Josban runko kasassa

Josban miesten edustusjoukkueen runko säilyy hyvin kasassa. Seura on tehnyt jo 17 pelaajasopimusta, joista 13 pelaajaa on vanhoja tuttuja ja neljä uutta pelaajaa.

Lue lisää
Santeri Raatarila Josban päävalmentajaksi

Santeri Raatarila Josban päävalmentajaksi

Josban edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi on valittu liikuntaneuvoja Santeri Raatarila.

Lue lisää
Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaajaksi on valittu yleisöäänestyksellä SPV:n hyökkääjä Jari Hankkio.

Lue lisää
Hynynen, Lakkala ja Lastikka kuukauden pelaajat

Hynynen, Lakkala ja Lastikka kuukauden pelaajat

Salibandyn tammikuun pelaajat ovat Salibandyliigassa Happeen hyökkääjä Veli-Matti Hynynen, Naisten Salibandyliigassa Classicin maalivahti Kreeta Lakkala ja Divarissa Steelersin hyökkääjä Ville Lastikka.

Lue lisää