KooKoo on tehnyt sopimuksen hyökkääjä Ture Lindenin kanssa
KooKoo on tehnyt sopimuksen hyökkääjä Ture Lindenin kanssa
KooKoo ja keskushyökkääjä Ture Linden, 29, ovat sopineet kauden 2026–2027 kattavan sopimuksen. Yhdysvaltalaispelaaja on pelannut alkukauden Slovakiassa HK Dukla Trencin riveissä 15 ottelua tehopistein 5+7=12.
– Linden on monipuolinen pelaaja, joka pelaa sekä keskellä että laidalla ja pystyy auttamaan joukkuetta kaikissa pelitilanteissa. Hänellä on hyvät ominaisuudet hyökkäyspäässä ja on vahva aloituksissa. Lisäksi hän on ollut tasaisesti aina joukkueensa parhaita tuloksen tekijöistä, kommentoi urheilujohtaja Antti Tuomenoksa pelaajahankintaa.
Linden pelasi yliopistokiekkourallaan NCAA-sarjassa Rensselaer Polytechnic Instituten ja Penn State Universityn joukkueissa yhteensä 153 ottelua tehoin 40+57=97. Yliopistovuosien jälkeen hyökkääjä pelasi kaudella 2023–2024 Pohjois-Amerikan ECHL-sarjassa Fort Wayne Kometsin riveissä 72 ottelua tehoin 27+33=60 ja lisäksi Linden kävi pelaamassa yhden ottelun AHL:ssä Ontario Reignin paidassa. Eurooppaan Linden siirtyi kaudeksi 2024–2025 Ruotsin toiseksi korkeimmalle sarjatasolle Mora IK:n riveihin ja jatkoi seuraavalla kaudella Saksan DEL2-sarjassa Düsseldorfer EG:ssä, jossa hän viimeisteli 52 runkosarjaottelussa tehot 22+25=47.
– Linden matkustaa Suomeen välittömästi, kun lupaprosessi sen mahdollistaa, jatkaa Tuomenoksa.
Ture Linden pelaa KooKoossa numerolla 19.
Lähde: kookoo.fi
Takaisin edelliselle sivulle










