Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Blues hävisi SaiPalle

 

Blues hävisi SaiPalle


BLUES-SAIPA 1-4

Blues sai tiistaina vieraakseen kuumeisesti pudotuspelipaikkaa tavoittelevan joukkueen, kun sarjataulukon yhdennellätoista sijalla notkuva SaiPa saapui Barona Areenalle. Lappeenrantalaiset onnistuivatkin nappaamaan ottelusta tärkeät pisteet itselleen, kun peli päättyi kotijoukkueen kannalta ikävästi 1-4.

Ensimmäinen erä oli maaliton. Kohahduttavin tapahtuma oli se, kun SaiPan Pauli Levokari hieman tuuppaisi linjatuomaria pyristellessään irti tämän otteesta, ja ansaitsi teollaan ottelurangaistuksen erotuomarin koskemattomuuden rikkomisesta. Tilanteessa Levokarille oli tuomittu myös kaksi minuuttia ryntäyksestä, joten Blues pääsi ruhtinaalliselle seitsemän minuutin ylivoimalle.

Toiseen erään espoolaisille jäi reilu viisi minuuttia ylivoima-aikaa. Pitkään näytti siltä, ettei Blues saa käytettyä tilannetta hyväkseen, mutta lopulta Ari Vallin onnistui sutimaan irtokiekon ohi koko illan hyvin torjuneen Jere Myllyniemen. Pian Bluesin johto-osuman jälkeen vierasjoukkue kuitenkin karkasi: Ensin Elmeri Kaksonen tasoitti, ja pian sen jälkeen Per Savilahti-Nagander vei vieraat ylivoimalla johtoon. SaiPa onnistui toisessa erässä vielä kolmannenkin kerran, kun Brian Salcido teki komean nousun alivoimalla ja toimitti kiekon maaliin asti.

Kolmannessa erässä ei enää paljon tapahtunut. Blues yritti kavennusta loppuminuuteilla ilman maalivahtia, mutta maalinteossa onnistui enää vierasjoukkue - Antti Aarnio täräytti kiekon tyhjään maaliin ja loppulukemiksi 1-4. Näin SaiPa sai tililleen tärkeät pisteet pudotuspelipaikkataistelua ajatellen.

Espoolaisten valmentaja Lauri Marjamäki näki joukkueensa otteissa paljon parannettavaa.

- Ylivoimassa on ollut paljon tekemistä, ja siinä on edelleen tekemistä. Yhden maalin saimme tänään ylivoimalla aikaiseksi kuitenkin. Viimeisen kympin aikana saimme vähän sellaista otetta, mitä olisi pitänyt saada jo aikaisemmin. SaiPa pelasi fiksun vieraspelin tänään.

- Kyllä meillä töitä riittää. Työmäärä ei ihan ollut sitä, mitä sen pitäisi olla. Paikkoja loimme, mutta toki sekin, kun onnistumisia ei tule, luo tietynlaista tuskaa takaraivoon. Kyllä jätkät ihan tosissaan yrittävät. Eteenpäin vain, paljon pitää vielä torstaiksi parantaa, Late päätti.

Blues jatkaakin otteluitaan siis heti torstaina, kun espoolaiset matkaavat Helsinkiin HIFK:n vieraaksi. Barona Areenalla pelataan seuraavan kerran tiistaina 6.3., kun Bluesin vieraaksi saapuu Tappara. Ottelu alkaa kello 18.30, tervetuloa!

Bluesin tiedotteesta / UrheiluEspoo


Takaisin edelliselle sivulle


Blues Espoo - logo

Blues - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


LauriMarjamäki

Lauri Marjamäki

29.5.1977 Tampere
Tiedot

AriVallin

Ari Vallin

21.3.1978 Ylöjärvi
Tiedot


Maalivahti Ville-Veikko Hiltunen jatkaa SaiPassa

Maalivahti Ville-Veikko Hiltunen jatkaa SaiPassa

SaiPa ja maalivahti Ville-Veikko Hiltunen ovat tehneet sopimuksen kaudelle 2026-2027.

Lue lisää
SaiPalle kolme uutta pelaajaa

SaiPalle kolme uutta pelaajaa

Kanadalaiset Andrew Peski ja Nick Zabaneh ovat solmineet yhden kauden kattavan sopimuksen SaiPan kanssa. Hyökkääjä Joonas Rajala on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen SaiPaan.

Lue lisää
Hyökkääjät Aarne Intonen ja Mikko Perttu SaiPaan

Hyökkääjät Aarne Intonen ja Mikko Perttu SaiPaan

Keskushyökkääjä Aarne Intonen on tehnyt yhden kauden kattavan sopimuksen ja hyökkääjä Mikko Perttu on solminut kaksivuotisen sopimuksen SaiPaan.

Lue lisää
Hyökkääjät Petrus Palmu ja Petr Fridrich SaiPaan

Hyökkääjät Petrus Palmu ja Petr Fridrich SaiPaan

SaiPa ja tshekkihyökkääjä Petr Fridrich ovat tehneet yhden kauden kattavan sopimuksen. Petrus Palmu SaiPaan myös ensi kaudeksi.

Lue lisää
Slovenialaishyökkääjä Anze Zezelj SaiPaan kolmen vuoden sopimuksella

Slovenialaishyökkääjä Anze Zezelj SaiPaan kolmen vuoden sopimuksella

SaiPa ja 20-vuotias hyökkääjä Anze Zezelj ovat solmineet kolmen vuoden sopimuksen.

Lue lisää
SaiPan uusi maalivahtivalmentaja on Tomas Duba

SaiPan uusi maalivahtivalmentaja on Tomas Duba

SaiPa on solminut sopimuksen valmennustehtävistä Tomas Duban kanssa. Hän siirtyy edustusjoukkueen uudeksi maalivahtivalmentajaksi kaudelle 2025–2026 suoraan SaiPan U20-joukkueen maalivahtivalmentajan tehtävistä.

Lue lisää