|
Suomen joukkueet maaotteluun Ruotsia vastaan
|
Suomen Urheiluliitto ry (SUL) on valinnut joukkueet edustamaan Suomea naisten, miesten, kilpakävelijöiden ja pyörätuolikelaajien maaotteluissa Ruotsia vastaan. Suomi-Ruotsi maaottelu kilpaillaan Helsingin Olympiastadionilla 27.-28.8.2010.
Helsinki (FIN) Suomi-Ruotsi-yleisurheilumaaottelu 27.-28.8.
Suomen joukkueet: (urheilijan nimen perässä on hänen seuransa ja tämän kauden paras tuloksensa sekä suluissa ennätyksensä, mikäli se on tätä parempi)
Miehet, 100 m: Hannu Hämäläinen Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,41, Joni Rautanen Hollolan Urheilijat -46 10,40 (10,36i -09), Jonathan Åstrand IF Kraft, Närpiö 10,45.
200 m: Henri Parikka, Helsingin Kisa-Veikot 21,62, Joni Rautanen Hollolan Urheilijat -46 21,26, Jonathan Åstrand IF Kraft, Närpiö 20,78.
400 m: Visa Hongisto Valkealan Kajo, Kouvola 48,22 (47,02i -08), Santeri Tukia Vilppulan Veikot 48,15 (48,12 -09), Matti Välimäki Noormarkun Nopsa, Pori 46,89 (46,69 -09).
800 m: Tommy Granlund Gamlakarleby IF 1.48,96 (1.48,86 -07), Jonas Hamm Lahden Ahkera 1.50,59 (1.47,84 -04), Mikko Lahtio Helsingin Kisa-Veikot 1.48,10 (1.46,59 -08).
1500 m: Jonas Hamm Lahden Ahkera 3.39,93, Riku Marttinen Heinolan Isku 3.45,35 (3.43,14 -09), Niclas Sandells IK Falken, Pedersöre 3.39,43.
5000 m: Tuomas Jokinen Turun Weikot 14.15,99, Matti Räsänen Joensuun Kataja 13.42,06, Jussi Utriainen Lahden Ahkera 13.45,27 (13.42,64 -00).
10 000 m: Obed Kipkurui Sjundeå IF 29.45.61 (29.34,90 -09), Matti Räsänen Joensuun Kataja 28.32,84, Jussi Utriainen Lahden Ahkera 28.56,22 (28.50,20 -03).
3000 m esteet: Joonas Harjamäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 8.35,75, Mikael Talasjoki Helsingin Kisa-Veikot 8.55,28 (8.34,85 -04), Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuija-Miehet, Oulu 8.33,48.
110 m aidat: Joona-Ville Heinä HIFK-friidrott, Helsinki 14,24, Antti Korkealaakso Seinäjoen Seudun Urheilijat 13,83, Markus Vilén Viipurin Urheilijat, Helsinki 13,91.
400 m aidat: Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat, Helsinki 50,60 (49,39 -08), Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,26, Panu Pasanen Vihdin Viesti 52,25.
Korkeus: Mauri Kaattari Himangan Urheilijat 211 (217 -05), Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 232i, Jussi Viita Tampereen Pyrintö 215 (222 -09).
Seiväs: Jere Bergius Tampereen Pyrintö 550, Vesa Rantanen Virtain Urheilijat 550 (572 -01), Eemeli Salomäki Someron Esa 560.
Pituus: Tommi Evilä Tampereen Pyrintö 822, Petteri Lax Lauttakylän Luja, Huittinen 798 (811 -08), Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 776.
Kolmiloikka: Janne Harju Leppävaaran Sisu, Espoo 15,47 (16,11 -01), Mikko Kivinen Lohtajan Veikot 15,48 (15,64 -07), Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 16,24.
Kuula: Robert Häggblom Vasa IS, 18,91 (20,53 -07), Mika Lönnblad Turun Urheiluliitto 17,86, Mikko Viitamaa Vammalan Seudun Voima 17,82 (17,85 -04).
Kiekko: Frantz Kruger Vasa IS 62,02 (70,32 -02), Mikko Kyyrö Keravan Urheilijat 62,43 (64,14 -07), Mika Loikkanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Tuusula 59,71 (63,17 -07).
Moukari: Olli-Pekka Karjalainen Töysän Veto 76,94 (83,30 -04), Tuomas Seppänen Porin Pyrintö 74,73, David Söderberg IF VOM, Vöyri-Maksamaa-Oravainen 76,05 (78,83 -03).
Keihäs: Ari Mannio Lehtimäen Jyske, Alajärvi 85,12 (85,70), Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 86,92 (91,53 -05), Teemu Wirkkala Toholammin Urheilijat 86,53 (87,23 -09).
4 x 100 m: Hannu Ali-Huokuna Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,65 (10,56 -08), Hannu Hämäläinen Viipurin Urheilijat, Helsinki 10,41, Henri Parikka Helsingin Kisa-Veikot 10,79, Joni Rautanen Hollolan Urheilijat -46 10,40 (10,36i -09), Jonathan Åstrand IF Kraft, Närpiö 10,45.
4 x 400 m: Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat, Helsinki 48,64 (47,09i -08) Visa Hongisto Valkealan Kajo, Kouvola 48,22 (47,02i -08), Gustav Klingstedt HIFK-friidrott, Helsinki 48,32 (47,93 -09) Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 48,08, Santeri Tukia Vilppulan Veikot 48,15 (48,12 -09), Matti Välimäki Noormarkun Nopsa, Pori 46,89 (46,69 -09).
Naiset, 100 m: Noora Hämäläinen Joensuun Kataja 11,89, Sari Keskitalo Pellon Ponsi 11,89 (11,44 -07), Jasmin Showlah Viipurin Urheilijat, Helsinki 11,96 (11,93 -08).
200 m: Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 23,96, Sari Keskitalo Pellon Ponsi 24,15 (23,43 -07), Tiina Leppäkoski Lahden Ahkera 24,43 (24,37 -09).
400 m: Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat, Sastamala 55,68 (55,33 -09), Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 54,84, Nelli Toivo Toijalan Vauhti, Akaa 55,98.
800 m: Mari Järvenpää Kokkolan Veikot 2.04,71 (2.02,74 -04), Heidi Marttinen Heinolan Isku 2.08,49, Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot 2.04,80 (2.02,15 -02).
1500 m: Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 4.20,39 (4.19,30 -09), Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 4.19,08, Mari Järvenpää Kokkolan Veikot 4.13,44 (4.10,33 -07).
5000 m: Elina Lindgren Oulun Pyrintö 16.52,07 (16.08,54 -02), Minna Nummela Helsingin Kisa-Veikot 17.16,98 (16.47,09 -04), Saara Pekkarinen Lapinlahden Veto 17.12,56 (16.42,83 -08).
10 000 m: Hanna Jantunen Espoon Tapiot 34.48,60, Laura Markovaara Kenttäurheilijat -58, Vantaa 34.42,94, Leena Puotiniemi IF Länken, Kristiinankaupunki 35.02,64.
3000 m esteet: Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 9.54,20 (9.45,50), Minna-Maria Kangas Oulun Pyrintö 10.20,83, Janica Mäkelä Forssan Salama 10.06,86.
100 m aidat: Ida Aidanpää Aavasaksan Urheilijat, Ylitornio 13,62, Elisa Leinonen Kajaanin Kipinä 13,75, Nooralotta Neziri Porin Yleisurheilu 13,46.
400 m aidat: Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 59,39, Emma Millard Toijalan Vauhti, Akaa 58,59 (58,04 -09), Ilona Ranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet 56,94 (56,48 -07).
Korkeus: Hanna Grobler Ruoveden Pirkat 185 (192 -05), Maiju Mattila Liedon Parma 185, Laura Rautanen Vilppulan Veikot 181.
Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa 440 (446 -09), Tiina Taavitsainen Helsingin Kisa-Veikot 400 (420 -08), Vanessa Vandy Vasa IS 420 (436 -09).
Pituus: Noora Pesola Lahden Ahkera 626 (646 -08), Sofia Sadeharju Helsingin Kisa-Veikot 615, Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 619 (633 -08).
Kolmiloikka: Essi Lindgren Oulun Pyrintö 12,96, Sanna Nygård Vasa IS 12,97, Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 13,50 (13,72 -09).
Kuula: Suvi Helin Nokian Urheilijat 15,56, Hennariikka Järvinen Turun Urheiluliitto 14,95 (15,19 -06), Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Tuusula 15,08 (15,28 -07).
Kiekko: Tanja Komulainen Pälkäneen Luja-Lukko 57,03, Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 56,19, Elina Mattila Turun Urheiluliitto 52,89.
Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu 68,49 (69,56 -09), Sini Latvala Seinäjoen Seudun Urheilijat 62,22 (69,16 -04), Lena Solvin IF Nykarlebynejden 65,47 (66,26 -08).
Keihäs: Jelena Jaakkola Soinin Sisu 55,20 (58,89 -08), Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 57,50 (57,68 -09), Sanni Utriainen Nokian Urheilijat 56,69.
4 x 100 m: Noora Hämäläinen Joensuun Kataja 11,89, Jenna Jokela Nakkilan Vire 11,87 (11,75 -08), Sari Keskitalo Pellon Ponsi 11,89 (11,44 -07), Tiina Leppäkoski Lahden Ahkera 12,00, Jasmin Showlah Viipurin Urheilijat, Helsinki 11,96 (11,93 -08).
4 x 400 m: Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat, Sastamala 55,68 (55,33 -09), Emma Millard Toijalan Vauhti, Akaa 55,13i, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 54,84, Ilona Ranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet - (54,28 -07), Nelli Toivo Toijalan Vauhti, Akaa 55,98.
Kilpakävely, Naiset 5000 m: Anne Halkivaha Oripään Vesa 23.53,06 (23.52,61 -08), Mikaela Löfbacka IF VOM, Vöyri-Maksamaa-Oravainen 25.20,36 (24.59,99 -09), Tiina Muinonen Kenttäurheilijat -58, Vantaa 24.26,38 (23.23,6h -00).
Miehet 10 000 m: Antti Kempas Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Tuusula 44.34,89 (42.49,1h -06), Heikki Kukkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 43.28,27,
Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 43.48,21 (43.25,42 -09)
Pyörätuolikelaus, 100 m pyörätuolikelaus: Esa-Pekka Mattila Espoon Tapiot 14,23, Leo-Pekka Tähti Porin Tarmo 13,88 (13,59 -08).
800 m pyörätuolikelaus: Henry Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat, Lohja 1.56,63, Leo-Pekka Tähti Porin Tarmo 1.49,41 (1.42,55 -08).
Suomen Urheiluliiton tiedotteesta / UrheiluSuomi.com
|